- Úvodní stránka
- Realizace
- Svatý Václav
František Xaver Josef Linn (Lien)
Svatý Václav
Socha v životní velikosti na nádvoří hradu Klenová
Soubor
Sochařský park Galerie Klatovy / Klenová na Klenové
Časové údaje
1846. 2007 a znovu 2009 restaurováno Milošem Věrným.
Materiál
pískovec, původně zlaceno, dnes zlacení setřeno
Rozměry
v. 220 cm
Umístění
Klenová, hrad, vpravo od druhé brány.
Souřadnice
49°19'54.6096"N, 13°13'42.87"E mapa
Památková ochrana: ne
Popis
Volně strojící socha svatého Václava v mírně nadživotní velikosti na nízkém plintu. Už od přelomu století poškozena. V archivu Galerie Klatovy / Klenová se zachovala historická fotografie (Atelier Hoffmann, Klatovy, kolem 1900 (?)), už bez levé paže a štítu. Dnes chybí i dýka za pasem, levá ruka a kopí (v plintu na levé straně ještě otvor pro jeho opření). V roce 2007 restaurátor Miloš Věrný sochu kompletně očistil od lišejníků a doplnil o fragment pravé paže, uložené v depozitáři. Tentýž restaurátor sochu restauroval poté, co ji v roce 2009 vandalové poškodili (ulomila se hlava, poškodil nos). Na zmíněné fotografii umístění před tzv. polygonální baštou (původní hradní kaple) v parkové úpravě, snad to bylo původní umístění sochy. Někdy po roce 2000 byla socha přemístěna na stávající místo před schodištěm na parkán v areálu hradu Klenová, předtím stála nalevo od hradní brány.
Socha světce zaujímá elegantní vzpřímený postoj, pravá noha stojná, levá mírně pokrčena a vysunutá dopředu se špičkou vytočenou doprava ve směru pohledu světce. Levou rukou se opírá o (dnes chybějící) kopí. Podoba a atributy dle ustálené svatováclavské ikonografie - obličej s vlasy spadajícími přes krk a krátkým vousem, na hlavě knížecí čapka Je oděn v kroužkové košili sahající do úrovně kolen, plášť spadající vzadu v mělkých záhybech k zemi tvoří téměř plochou rovinu, vepředu je sepnut sponou. Přes brnění volně prověšený opasek, původně s dýkou na pravé straně, přes prsa napříč řemen, na prsou kruhová medaile na řetězu. Opasek zdoben ornamentem ve tvaru čtyřlistu, který má také spona pláště, spona opasku nese vyobrazení svatováclavské orlice, košile je pod pasem zdobena plochými latinskými kříži a pruhem látky podél spodního lemu s hvězdicovými ornamenty; na prsou dva drobnější ploché ornamenty ve tvaru řeckého kříže s rozšířenými zaoblenými konci.
Historie
Socha byla dlouho považována za kopii sochy Josefa Kamila Böhma na Karlově mostě, vytvořená podle Josefa Führicha, která je ve skutečnosti mladší (1859). (Vaněk Ferdinanad - Hostaš, Karel: Soupis památek historických a uměleckých v království českém. Klatovský okres. Praha 1899, s. 103.). Tuto informaci přejal i Toman (Toman I 1947, s. 76, heslo Böhm, Josef Kamil Alois). Teprve Krejčová (viz lit.) spojila již dříve publikovanou informaci (Černá, Marie: Václav Levý. Praha 1964, pozn. 58.; viz citace dále) se sochou na Klenové a nově identifikovala jako autora F. X. J. Linna. „František Linn pracuje na velké pozlacené soše sv. Václava 7' 6'' zvýši z pískovcového kamene s pozlacením. Svatý kníže představen jest v brnění, jak v jedné ruce prapor drží. Vyvedení jest chvalitebné. Objednal ji A. Veith pro zámek svého bratra na Klenové." Poutník, roč. 1, 1846, s. 221. Citováno podle: Černá, Marie: Václav Levý. Praha 1964, pozn. 58. Podle této informace sochu tedy objednal liběchovský pán Antonín Veith pro svého bratra Václava na Klenovou. V Liběchově se nacházela další jeho díla, např. sochy Krista, Merkura a sv. Milady. Podle všeho jsou jeho dílem i tamní sochy Pomony a Flory před zámeckým skleníkem, dle tradice přičítány Levému. (Černá 1964, s. 17) Socha se neobjevuje v Heberově podrobném popisu Klenové v jeho díle Böhmens Burgen, Vesten und Bergschlösser, neboť vznikla až po jeho návštěvě na Klenové (prameny sbíral v letech 1840 - 1842).
Literatura
Jouza, Ladislav - Jouzová, Miroslava: Veithové. Od tkalcovského stavu ke šlechtickému titulu. Mělník: Regionální muzeum Mělník 2008.
Krejčová, Magdaléna: Eduard Stadion, Václav Veith a zámek Klenová. In: Sborník prací z historie a dějin umění 3/ 2004. Klenová. S. 177n. (repro stavu před restaurováním)
Lokace vyhledávaného díla:
Seznam objektů na mapě:
Autor hesla:
Marcel Fišer