Václav Fiala

Fascinace koulí

Socha ze čtyř geometrických částí vytvořená v rámci sympozia Winged Arrow 97 v Plzni, později v pozměněné podobě osazená na Habrmannově náměstí v Plzni

Spolupráce, další autoři

  • Jakub Chvojka (architekt)

Časové údaje

Vytvořeno 1997, v roce 2007 v pozměněné podobě osazeno na stávající místo.

Materiál

ocelový plech

Rozměry

3 x 6 x 9 m

Umístění

Plzeň-Doubravka, Habrmannovo náměstí, umístěno uprostřed náměstí

Souřadnice

49°45'25.4448"N, 13°25'11.0568"E  mapa

Památková ochrana: ne


Popis

Socha je osazena do obdélného prostranství vymezeného bílým pískem uprostřed rozsáhlého zatravněného prostranství Habrmannova náměstí (je orientována přesně na podélné ose mírně mimo její střed). Tvoří ji kompozice čtyř geometrických těles (respektive pěti, neboť oblouk je složen ze dvou navazujících částí): koule, segmentu kruhu a dvou různě vysokých a širokých trojhranů. V původní podobě byl místo vyššího trojhranu hranol zhruba o výšce oblouku, jehož horní deska přecházela v šikmou plochu.

Historie

Socha vznikla na plzeňském sympoziu v kovu Winged Arrow v roce 1997. Po prezentaci v Plzni byla téhož roku pod názvem Kresba v prostoru vystavena na nádvoří hradu Klenová. O deset let později ji architekt Chvojka použil jako centrální prvek nové úpravy Habrmannova náměstí v Plzni - Doubravce. Realizace byla vybrána k účasti v soutěži Grand Prix Obce architektů 2007. 

K historii osazení sochy na stávající místo viz text Jaroslava Nedvěda v MF DNES: "...Politici si v roce 2005 skulpturu v ateliéru sami vybrali, aby ji vystavili v obnoveném parku na náměstí. V roce 2008 měla radnice Doubravky říct, zda dílo zaplatí nebo vrátí. Neřekla. V roce 2009 už radní chtěli dílo koupit, ale zastupitelé nesouhlasili. O rok později už řekli, že o sochu nestojí, protože se jim nelíbí. "Chtěli vypsat nějakou soutěž, aby jim někdo jiný zase něco půjčil. Chystali se dílo koncem roku 2010 autogenem odříznout od betonových základů a zničit," vzpomínal pobaveně Václav Fiala. K zastupitelům, kteří pro odstranění díla hlasovali, patřil i nynější starosta městské části Plzeň-Doubravka Michal Chalupný (ČSSD). Ten přiznal, že se jeho vztah k dílu vyvíjel. "Spočítali jsme si, že odvoz by stál dvě stě tisíc a neměli bychom nic. Navíc se začalo ukazovat, že když vyhlásíme soutěž, nová skulptura pro park by mohla stát kolem milionu," vysvětluje Chalupný. Nákup výtvoru sochaře Fialy přitom vycházel na přibližně tři sta tisíc korun. Starosta se svým zástupcem tak vyrazili na návštěvu k sochaři. "Pan Fiala nám vysvětlil, co tím chtěl říct. Mluvil velmi přesvědčivě. A musím přiznat, že teď už se mi to dílo líbí," prohlásil Chalupný. Na konci roku pak zastupitelé schválili, že Doubravka dílo koupí...."

Literatura

Fiala 2000 (kresebná skica, foto instalace na Klenové)

Nedvěd, Jaroslav: Kamenná koule zůstane v parku na Doubravce, i když se nelíbila politikům. MF DNES, 15. 2. 2011. 
http://plzen.idnes.cz/kamenna-koule-zustane-v-parku-na-doubravce-i-kdyz-se-nelibila-politikum-13s-/plzen-zpravy.asp?c=A110215_115047_plzen-zpravy_pp

http://www.prostrom.cz/reference/15 (stránky firmy, která realizovala úpravy zeleně)Lokace vyhledávaného díla:


Seznam objektů na mapě:
    Autor hesla:

    Marcel Fišer

    ↑ nahoru